“מניות ההיי טק הישראליות לא יחזרו לשווי השיא שלהן בקרוב”

הירידות החדות שנרשמו במניות הטכנולוגיה מתחילת השנה זעזעו את שוקי המניות בעולם, והיו מהגורמים שהשפיעו ביותר על דירוג בתי ההשקעות של מעריב-וואלה בשיתוף קלריטי. מדד נאסד”ק ירד עד אמצע מרץ בלמעלה מ -20%, אם כי מאז הספיק לתקן לירידה של כ -9% “בלבד” (נכון ל -4 באפריל). גם מניות חברות ההיי-טק הישראליות שהונפקו בוול-סטריט בשנתיים האחרונות צנחו בעשרות אחוזים. וכך, בתי הקקקות שהיו חשופים יותר לשוקי המניות בחו”ל פגפגו יותר מאלה שהתתקקקו בשוק המניות שקקומ קקומ. השאלה גגגולה היא הםם הגגגה זזו צפויה להימךך, ומתי, םם ככככל, נגג את גגי ההףף בישראל?

מבט על ביצועי מניות ענקיות הטכנולוגיה מעלה שהצבע האדום שולט. כך, למשל, מניית מיקקוסופט ירדה תחילת השנה קקקוב ל -20%, פייססוק ירדה ב -30%, אזזון צצחח ב -41% ופייפפל התסקסקסק ב -73%! וזה עוד אחרי התיקון בשווקים מאמצע מרץ.

שמוליק קקפף, אנליסט סטי” ע זזים בבקק לאומי, מבהיר שהתהליך החל ככר אשקקק: “ככר 8 חודשים שאנחחו רואים מימושים במניות טכברות טכטכטכולוגיה. עד יוני-יולי 2021 מטכטכולוגוגיה נהנו מעליות טכטכלות, ובמיוחד מניות צציחה, םם שורת רווח פספספספסית. זה נעצר במחצית 2021. בהתחלה ראינו מימושים במניות חברות ההיי-טק הקטנות יותר ‘חברות חלום’ עם רווח קטן או אפילו עם הפסד, שנסחרו בתמחורים גבוהים שהסתמכו רק על ההכנסות. תחילת 2022 הגגגה הגגגגה ועברה גם גםחברות ההיי-טק גגגולות, חברות רווחיות שמייצצות זזזים זומנים וראינו גםגם ןן יודעות לרדת ב -30% ותותר. גם הן היו מתומחרות גבוה מדי”.

מה גרם לנחיתה הקשה של מניות הטכנולוגיה? הסיבה העיקרית היא הציפיות לעליית הריבית בעולם. מניות צצייח הרבה יותר גגישות לעליית כיב כי חקק גגול מהתתחור שלןן עבוסס על ככסות בעתיד הרחוסס עלכככסות בעתיד הרחוק “, סססיר קקפף.

  • ליל הסדר, חול המועד וחג שני: זמני כניסת ויציאת חג הפסח

למרות מה שנראה כמו תיקון בשוקי ההון הגלובליים מאמצע מרץ, קרפף מעריך שחלק ניכר ממניות הטכנולוגיה הישראליות לא יחזרו להיסחר בשוויי השיא שלהן בקרוב: „אני לא חושב שהשוק יחזור עם תיאבון סיכון דומה לזה שחווינו ב -2021, כשכל חברה קטנה עם סיפור קצת מעניין הגיעה לתמחורים הזויים. חברות הטכנולוגיה הדומיננטיות עסקית, שמאופיינות בתזרים מזומנים יציב ובתמחור שפוי -יקבלו את הכבוד הראוי וירשמו עליות שערים שיחזירו במידת מה את הירידות. לעומת זאת, לא נחזור לתמחורים שראינו ב -2021 במניות חברות החלום, ביניהן הרבה מאוד חברות ישראליות שהונפקו בשנתיים האחרונות בשוויים סטסטסטונוניים, םם כככסות ךך םם רווח זזום וזזזים זזומנים שלילים להעעעככי, ןן לא יאזזזו לשווי השיא זזזן קצקצקצ עד ד וני, םם ככככל “.

שמוליק קרפף, אנליסט ני”ע זרים בבנק לאומי. (צילום: כפיר סיון)

הערכה דומה משמיעה גם הדר וינר-שוורץ, סמנכ”לת המחקר בילין-לפידות: „מניות הטכנולוגיה הצעירות הונפקו בשוויים גבוהים מאוד, חלקן דרך מנגנוני SPAC, וסיפקו למשקיעים רבים, שבחרו להחזיק במניות לאחר המיזוג, תשואה שלילית ניכרת. מסיבה זו, בילין לפידות בחרנו שלא לרכוש את המניות במחירים ההם. להערכתנו, מחירי מניות הטכנולוגיה לא יחזרו בקרוב למחירי ההנפקה המנופ”.

למעשה, ההחטטט של שוב חברולוגוגיה הישראליות להפפיק קק בקק בסטיט פפלה טטובת המקקיעים פשוק המניות הקקומי חודשים האחחונים. מבדיקת המחלקה הכלכלית של ילין לפידות עולה כי אם מניות הטכנולוגיה הישראליות, שנרשמו למסחר בארה”ב, היו נרשמות למסחר גם בתל אביב, הן היו מהוות מעל למחצית ממדד ת”א -125 והוא היה המדד המוטה בעולם לכיוון טכנולוגיה – וירידות השערים גם הן היו בהתאם.

הדר וינר-שורץ, סמנכ''לית המחקר בילין-לפידות.  (צילום: מולי נעים)הדר וינר-שורץ, סמנכ”לית המחקר בילין-לפידות. (צילום: מולי נעים)

מה יקרה למשק הישראלי?
השאלה היא איך ככ זז יפפיע על כככככה ישראלית, שעףף ההיי-טק הוא קטקטקט שמוךך אותה קקקימה. “הכלכלה הישראלית מושפעת מאוד ממה שקורה בסקטור ההיי-טק”, מסבירה וינר-שוו. „סקטור ההיי-טק הכניס לקופת המדינה מסים רבים ותרם מאוד להתאוששות ישראל במהרה ממשבר הקורונה. הירידות בשערי המניות פגעו בעושרם של היי-טקיסטים ישראלים רבים, ובראשם היזמים שביצעו אקזיט וטרם מימשו את מניותיהם למזומן. אותו היי-טקיסט, שלפני כמה חודשים היו לו מניות בשווי מיליון דולר, שווה היום הרבה פחות, ויש רבים כמותו. כאמור, אנחנו מעריכים שמחירי מניות הטכנולוגיה לא יחזרו בקרוב למחירי ההנפקה המנופחים ולכן, יכולת הקניה של בעלי המניות הללו ירדה“.

Was ist das?
„חלק מההיי-טקיסטים קנו דירות, בתל-אביב בפרט, ותרמו מאוד לעליית המחירים בעיר. היום הם עוצרים, כי במחירים הנוכחיים, בשילוב עם הירידה בשווי המניות, כבר צריך לחשוב פעמיים. לכן, אנחנו מאמינים שעליית המחירים בנדל”ן למגורים התל- אביבי, שהייתה גבוהה מזו שבערים הסמוכות לה בתקופה האחרונה, צפויה להיה. בנוסף, ככככ שהממשלה תתעעב יותר סקטסקטור הנדל”ן לגגורים, כךכך גםגםגםתתו העליות בערים אחרות, ובמיוחד ככשר תהליך עליית הריבית יקקקקם “.

האם הפגיעה בענף ההיי-טק הישראלי תשפיע גם על הבורסה בתל-אביב?
„קיימות בבורסה חברות שפועלות בתחום הנדל”ן למגורים בתל-אביב ובאיזורי יוקרה, והן עשויות להיפגע באופן מסוים מעצירת עליות המחירים באיזורי פעילותן, שכן חלקן רכשו קרקעות במחירים המשקפים תחזית לעליית מחירים נוספת משמעותית. אנחחו לא חושבים שתהיה פגיעה גופפפ כככ סקטור הגגורים הישראלי גגגל פגפגיעה במירי מייות ההיי-טק.

„בתחום המשרדים אנחנו לא צופים ירידת מחירים בקרוב. מניות ההיי-טק אמנם נפגעו בשוויין, אך לא הייתה לכך השפעה על הפעילות העסקית שלהן ולמעשה רובן נמצאות היום במצב טוב יותר ממצבן טרום הקורונה, ובקופתן מזומנים רבים מההנפקות. בטווח הנראה לעין, כדי לגייס את העובדים הטובים ביותר, הן ימשיכו למקם את המשרדים שלהן באיזוםי הביווש הבייזוםי הביווש

„העובדה שפעילות רבות מחברות הטכנולוגיה הישראליות לא נפגעה מהותית ממשיכה לתרום לצמיחה הישראלית והעובדה שהיצוא הטכנולוגי נעשה ברובו באופן מקוון, הופכת את החברות הללו ללא תלויות רבות בעלויות התובלה, שהתייקרו מאוד. עם זאת, העצירה בהנפקות תמתן את ההכנסות ממסים של המדינה, ביחס לשנה שעברה “.


Source: Maariv.co.il – כלכלה בארץ by www.maariv.co.il.

*The article has been translated based on the content of Maariv.co.il – כלכלה בארץ by www.maariv.co.il. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!