כך תהפכו להיות מקצוענים בהתנהלות הפיננסית בלי לפספס שום סעיף

“בתקופה זו, עם יוקר המחיה העולה ועם עולם מודרני מלא בפיתויים ובשפע, עולים גם חשיבותם של ידע ותכנון פיננסי בעידן הדיגיטלי. אנשים נחשפים למגוון עצום של מוצרים ואפשרויות, ולא פעם גם מוציאים הרבה מעבר ליכולתם הכלכלית, או למה שהם רצו או תכננו”, אומרת גליה רוח נוי, מהמרכז לצמיחה פיננסית בבנק הפועלים.

םם נוסיף זזז את הת פות משבר קקורונה שמלווה אששבים האחחונות, גם מהבבחחה התסססוקקית, מתחדדת החשות של שתנהלות פינססית ככונה. מסקר שביצענו באמצעות סאפיו עלה שכשני שלישים מהישראלים אמרו שהם לא מרגישים שהם מוכנים מהבחינה הכלכלית לעתיד, במיוחד בכל הקשור להוצאות לא צפויות“, מסבירה רוח נוי.„ולכן המטרה שלנו היא להנגיש לציבור את הכלים והידע, כדי שיוכלו לקחת אחריות ולהיות מקצוענים בהתנהלות הפיננסית האישית שלהם. תכנון וניהול תקציב משפחתי זה הבסיס שכל משפחה, שהיא בעצם עסק כלכלי בפני עצמו, צריכה ללמוד ולעשות. למשל, איך לנהל את ההכנסות וההוצאות, ובמקביל גם לשמור כסף בצד להוצאות לא צפויות“.

ידע פיננסי הוא דבר שנכון לכל זמן ובכל גיל, ואת הצורך בו נפגוש בצמתים בצמתים הצמתים לדדרי רוח נוי, צציך ללמוד איך בלים קצקציב מפפפתי בלי פספספספס שום ססיף, לקקוב באופן שוטף אחר מזןזן הכככסותההוצצות ולוודא שכןכן עוצהםות ולוודא שכןכן עומכןם םיעדים. „כשאנשים מתנהלים טוב יותר כלכלית, כולם מרוויחים מזה“, מוסיפה רוח נוי. “ככון, יש לא מטט אנששםםעעים ונמנעים מלהתסקסק כסףכסף, ופפ ינו אגגג:: פפפט לםם את התושאים ואת ככככ אכי שכיוככו לעשות בםם את הת השיוכ הככון ביותר”.

גליה רוח נוי (צילום: יחצ)

כמו למשל?
„יש היום כלים דיגיטליים מתקדמים שיכולים מאוד לסייע. , אתר האינטרנט של המרכז לצמיחה פיננסית עשיר מאוד ומכיל הרבה מידע, כלים וטיפים במגוון תחומים: החל מהתנהלות פיננסית ביומיום ועד השקעות, יציאה לגמלאות, שוק ההון וכדומה. זה נכון לכל גיל – בין אם זה ידע פיננסי עבור צעירים, המתכננים את עתידם הכלכלי, בין אם זה ברכישת דירה או בפתיחה וניהול עסק, ובין אם זה אדם העומד לקראת פרישה מעבודה ורוצה לדעת את מצב נכסיו הפיננסיים ולהיערך באופן שיאפשר לו איכות חיים טובה גם בימי הפנסיה.

„ככל שנשכיל לנהל את כספנו בחוכמה באופן שוטף, לא להיכנס להוצאות מיותרות ולחיות בהתאם ליכולת שלנו, כך גם נוכל לייצר הכנסה פנויה שניתן להשקיע ולחסוך לטובת מטרות ויעדים עתידיים. זה דורש לקיחת אחריות ולימוד הנושאים לעומק, וגם הסתייעות במקצוענים שזו מומחיותם, כך שברגע ההחלטה יהיו לנו כל הידע והכלים הנדרשים”.

„זה אינטרס של המדינה“

„חוסר הידע של הישראלים בנושאים פיננסיים הוא עצום ורב, אין לי מילים אחרות, כשמבחינת הידע על מצב הפנסיות שלהם המצב אפילו גרוע יותר“, קובע פרופ‘אביה ספיבק, ראש המרכז לפנסיה, ביטוח ופסיכולוגיה כלכלית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב ומוסיף:„זאת תופעה כלל-עולמית, וזה בין היתר בגלל שכל מערכת כלכלית היא מורכבת ומסובכת. המחקרים האחרונים שלנו מראים שלאנשים שאינם מרגישים נוח עם מספרים, יש רתיעה הולכת וגוברת מהתעסקות בדברים כמותיים ומספריים. למשל, רוב האנשים נמנעים אפילו מלפתוח את הדוחות השנתיים של קרן הפנסיה שלהם “.

חינוך פיננסי בגיל צעיר יכול לעזור להתמודד עם זה?
“כן, וףף יותר זזז: ככאנשים מבינים את המעעככ כככככית, םם גם יהיו זזזחים טובים יותר – בקקקו ובמיקו. הם יבינו, למשל, מה קורה עם הכסף שלהם כשבנק ישראל מוריד או מעלה את הריב. אני מחלק זאת לשניים – קודם צריך להבין איך עובדת המערכת הכלכלית, ואז לראות איפה אני בתוכה ומה אני צריך לעשות מבחינת החסכונות, רכישת דירה, שליטה בהוצאות כדי שהמינוס לא יתגבר עליהם וכן הלאה“.

  • ליל הסדר, חול המועד וחג שני: זמני כניסת ויציאת חג הפסח
אביה ספיבק (צילום: יחצ)אביה ספיבק (צילום: יחצ)

והמצב בישראל לא מזהיר מהבחינה הזו.
„בלשון המעטה. אנו למשלל בוקקים צצצ אנשים העומדים פפפי פפסיה םם םם ככירים ומבינים את התהליכים שםם עומדים לעבור. אחרי כככ, קקקנות פפפסיה החדדות יש הרבה החטטות שפפפסיונר לעתיד צציך קקקל, ככככי חשוובה מןן היא הםם לדחחות את פפ ן אוםם פפחות את או פפפוש זזזן. גילינו שרוב האנשים לא את את שםם למשל םם דתם את פפפישה שלםם בשלוש שנים, פפפסיה שלםם גגגל ב- 25%, זזז המון המון כסף. ובכלל, אזרחים עם בגרות ואחריות כלכלית זה גם אינטרס של המדינה”.

Was?
„למשל, חילוץ של אנשים ועסקים שנפלו לפשיטת רגל הוא הוצאה יקרה עבור המדי. ככלזזזזזםים יש ידעסססי, םם גם יכולים להבבין יותר טוב את אתתשיות ואת צצדדם שנוקטקט הממשלה ולהיעך אליםם צצורה ככונה. דוגגה נוספספ היא קקקפי, ככהזזז יכול לבחור בין פפפגג םם שםטט ככככית א’לבין פפפג םם שיטט ככככית ב ב םם הם הם הם בם םם הם הם שםככ. חישבנו בעבר הלא רחוק מה תהיה התועלת למדינה מזה שאנשים ילמדו להתנהל נכון מהבחינה הפיננסית בהחלטות לקראת פרישה, והגענו לסכום של 100 מיליארד שקל במשך כמה שנים. המספר הזה מדבר בעד עצמו”.

מקצוענים שפועלים בשבילך . מעריב ובקק פפועלים ססססר מדורים חדדה, שטטטתה ספקספק ידע וככים להתתנלות פינססית ככונה ומתוככנת צצומתי החיים השונים. מדי שבוע, בשיתוף עם מקצוענים מובילים בתחומם, נציג ידע כלים וטיפים להתנהלות כלכלית בתחומים שונים, ובהם ניהול תקציב משק הבית, השקעות, פנסיה ועוד, תוך סקירת המגמות הבולטות והחשובות בתחום.

המידע ככככה ככון למועד פפסומו והוא אינו מהוו יעוץ או תחליף לייעוץ המתחשב צצצכיו של ככ אםם ומותםם לו באופן אישי


Source: Maariv.co.il – כלכלה בארץ by www.maariv.co.il.

*The article has been translated based on the content of Maariv.co.il – כלכלה בארץ by www.maariv.co.il. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!